Sredinom ožujka održana je radionica o solarnoj energiji ”Mjesto dobre energije – Poreč” za predstavnike istarskih gradova i općina, te njihovih ustanova i tvrtki.
Tom prilikom predstavljeni su uvidi u proces energetske tranzicije na području Istarske županije te odgovori na pitanja o koracima cjelokupnog procesa planiranja, projektiranja i postavljanja fotonaponskih elektrana na objektima javne namjene.
U sklopu radionice predstavljeni su i inovativni modeli financiranja projekata fotonaponskih elektrana uključivanjem građana, te su pobliže predstavljeni modeli energetskih zadruga i budućih energetskih zajednica građana, prepoznatih od strane Europske unije, kao važnih nositelja energetske tranzicije. Zaključci s regionalnog sastanka naglasili su potrebu strateškog i pravovremenog planiranja i pripreme projekata obnovljivih izvora energije, kao i potrebu za povezivanjem i suradnjom, kako na lokalnoj, tako i na regionalnoj razini.
-Osnaživanje svih dionika na lokalnoj i regionalnoj razini, prijeko je potrebno kako bi energetska tranzicija bila uspješna. Solarizacija krovova objekata javne namjene čini vrijednu investiciju u poboljšanje kvalitete života i održivi razvoj lokalnih zajednica. Osim što generira benefite i, dugoročno, značajne financijske uštede, ono ih čini energetski neovisnijima, a time i otpornijima na društvene i okolišne promjene i krize, zaključila je Gordana Lalić, direktorica gradskog poduzeća Parentium d.o.o., koordinator provedbe projekta.
Radionica je organizirana u suradnji s Istarskom županijom, Istarskom regionalnom energetskom agencijom (IRENA), te Zelenom energetskom zadrugom (ZEZ), a kao jedna od aktivnosti projekta “Dobra energija – Solarna energija za energetsku tranziciju”.
Projekt financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014.–2021. uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu od 1,1 milijun EUR bespovratnih sredstava u okviru Programa „Energija i klimatske promjene”.